Prečo drevo zo severu?

Výhody severského dreva.

stavebné drevo Drevo zo severu je už dávno vysoko cenené pre svoje špecifické vlastnosti. Prečo odborníci v oblasti stolárstva tak oceňujú drevo z tohto regiónu? Faktom je, že najviac vlastnosti dreva závisia od klimatických podmienok, v ktorých strom rastie. Ako viete, strom rastie len v teplom období. Ak je toto obdobie krátke, nie je čas na to, aby mu narástla hrubšia vrstva. S príchodom chladného počasia sa rast stromu zastaví do nasledujúceho teplého obdobia, v dôsledku čoho sú letokruhy umiestnené blízko seba. V krajinách s oveľa teplejším podnebím, ku ktorým patri aj Slovensko, teplé obdobie trvá dlhšie, v dôsledku toho ročný nárast je väčší. Ďalej na sever je letne obdobie chladnejšie a kratšie, zimy sú veľmi chladné a vlhké, v takýchto podmienkach vegetačná doba je kratšia. Preto je vzdialenosť medzi letokruhmi severského dreva veľmi malá, zriedka je väčšia než 1 milimeter. Strom rastie veľmi pomaly a má pevnú vrstvenú štruktúru. Takéto klimatické podmienky predpokladajú veľmi dobré úžitkové vlastnosti severského dreva. Vzhľadom na krátke a chladné letné obdobie, vlákna severského dreva sú tenšie, a pevnejšie prepojené medzi sebou, ako v prípade vlákien dreva z južných oblasti. V dôsledku vyššej hustoty drevo má vysokú tvrdosť a odolnosť, vlastnosti ktoré určujú vysokú hodnotu severského dreva. Tenkovrstvová a hustá štruktúra definuje vysoké pevnostné charakteristiky. Tieto špecifické vlastnosti severského dreva umožňujú vyrábať hranoly, dosky a iné materiály najvyššej možnej kvality. Výrobky zo severského dreva slúžia oveľa dlhšie, ako podobné materiály, vyrobené z dreva z južných regiónov. V zimnom období, keď sa pohyb tekutiny v dreve spomaľuje, popísaná štruktúra vlákien spôsobuje, že drevo prakticky nenasiakavá. Z tohto dôvodu, drevo je odolnejšie proti napadnutiu plesňami a parazitmi.

Každá rastlina je schopná zhromažďovať toxické látky škodlivé pre človeka, preto správny vyber stavebného materiálu je veľmi dôležitý pre naše zdravie. Severské lesy, na rozdiel od lesov stredného pásma, rastú v ekologicky čistom prostredí, vzdialenom od priemyselných oblastí. To je dôvod, prečo sa naše drevo používa na stavbu ekologických, takzvaných čistých domov.

Na severe sú prevažne ihličnaté lesy: smrek, borovica, smrekovec. Ihličnany sú ideálne suroviny pre stavebníctvo, sú ľahko spracovateľné, cenovo dostupné a majú vynikajúce úžitkové vlastnosti. Najčastejšie sú používané borovica a smrek, zriedkavejšie smrekovec a jedľa. Aj keď patria do rovnakej triedy, a rastú za rovnakých podmienok, sa mierne líšia vo svojich vlastnostiach.

Novinky

Kontaktujte nás

© 2013 MALIUS, spol. s r.o. - všetky práva vyhradené